Rygle do bram

zasuwa do bramy

Zasuwa do bramy w wersji tradycyjnej czy nowoczesne rozwiązania elektroniczne?

Brama jest elementem ogrodzenia i powinna tworzyć z nim spójną całość. Przed zakupem należy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zasuwa do bramy nie musi być jej częścią osprzętu, lecz podobnie jak zamek hakowy może. Brama otwierana automatycznie wydaje się być z pozoru wygodniejsza w codziennym użytkowaniu od tej tradycyjnej. Mimo to zanim się zdecydujemy należy zapoznać się z zaletami i wadami obu rozwiązań.

Bezpieczeństwo i wygoda

Jeśli kupimy i prawidłowo zamontujemy solidny zamek w furtce oraz w bramie to nie ma już znaczenia czy jest ona automatyczna czy mechaniczna. Poziom bezpieczeństwa będzie taki sam, zwłaszcza, że na rynku można znaleźć bardzo solidne zamki do bram. Różnice zaczynają się pojawiać przy temacie konserwacji bramy. Z pewnością zasuwa do bramy wymaga mniej pracy i doglądania niż nowoczesne rodzaje. Wystarczy regularnie czyścić szynę i sprawdzać, czy wózki do bram o nic nie zahaczają. Dodatkowo, jak w każdym tego typu urządzeniu, należy regularnie natłuszczać elementy ruchome. Jeśli w ten sposób będziemy dbali o bramę tradycyjną będziemy mieć pewność, że nas nie zawiedzie. Będziemy mogli wyjechać lub wjechać na posesję kiedy będziemy chcieli. Przy bramach automatycznych konserwacja jest nieco bardziej skomplikowana. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i się jej trzymać. Konieczne jest regularne sprawdzanie wszystkich czujników i kontrolowanie, żeby działały prawidłowo. Trzeba też być ostrożnym, żeby przez niewiedzę przypadkowo nie uszkodzić wrażliwej elektroniki, co może skutkować jej wadliwą pracą.

Niezawodność

Należy pamiętać, że im dane urządzenie ma więcej części, które mogą się zepsuć, tym bardziej jest ono awaryjne. Brama otwierana automatycznie wydaje się być wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wystarczy tylko wcisnąć przycisk na pilocie i już. Problem pojawia się w momencie awarii prądu w okolicy albo zepsucia się pilota. Brama musi posiadać awaryjne mechaniczne otwieranie, jednak zdarza się, że w nerwowej sytuacji można zapomnieć jaki to był mechanizm. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa tradycyjny rygiel do bramy. Również koszt takiego rozwiązania jest niższy. Przy wyborze mechanizmu otwierania bramy należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak często musimy ją otwierać. Ponadto czy standardowe otwieranie będzie dla nas bardzo uciążliwe.